Northern Track & Field League Carlisle May 2012

Horwich RMI Harriers Match Report:

North of England Athletics Association Track and Field League Division 4WC: Match 2 @ Sheepmount Stadium, Carlisle.

On Saturday 26th May, the Horwich RMI Harriers Senior Track and Field team travelled to Sheepmount Stadium, Carlisle, to compete in the second fixture of the North of England  Athletics League. In glorious sunshine, the team of 13 athletes secured a well deserved third place, thanks to a fantastic effort from each and every person who made the trip, especially those athletes who “took one for the team” and competed outside their comfort zone in events they don’t usually think about trying!

There were some exceptional performances that helped to secure the result, including Noah Saunders taking on the senior athletes at the tender age of 14 in both the men’s 100m and 200m, Rachel Collington running a season’s best in the women’s 200m, and the relay teams who ran both a 4×100 and 4×400.

Some new club records were also established, with Amy Phillpotts throwing a new PB and Under 20’s record in the Javelin, and Kelly Laughton jumping another Senior Ladies record in the Long Jump. Both were involved, along with Lyndsey Jones and Tiffany Dacre, as a new Senior 4x100m record was set in a commanding win for the ladies team.

In the men’s events, Mike Houghton extended his Senior Long Jump record, and set a new overall club record in the Shot Put.

A fantastic result for the team on the day, and all are looking forward to the next meeting at Wigan on July 1st. With this being the home fixture, we need as much support on the day as possible, so anyone who is available to offer their services would be most welcome.

Results including known record changes (CR = Club Record, xR = Age Group Record) and Seasons and Personal Best’s (SB/PB) are shown below.

 

Well Done!

Mike Houghton

Northern League Team Manager

 

 

Results:

Men:

Michael Houghton – 100m – 12.3 (SB)

                                     Long Jump – 6.16m (PB, SR)

                                     Triple Jump – 11.79m (SB)

                                     Shot Put – 10.10m (PB, CR)

 

David Phillpotts – Discus – 18.87m (SB)

                                Shot Put – 6.93m (PB)

 

Ian Saunders – Hammer – 15.61m (SB)

                           Javelin – 21.21m (PB)

 

Noah Saunders – 100m – 12.7

                                200m – 25.5

 

Neil Shelmerdine – 400m – 66.6 (PB)

                                   800m – 2:39.5 (PB)

 

Andrew Storey – 400m – 65.6

                               800m – 2:45.3 (SB)

                               Long Jump – 4.70m (PB, V45R)

 

Trevor Williams – 200m – 27.8 (SB)

                                Discus – 20.68m (SB)

                                Hammer – 16.08m

                                Javelin – 26.37m

 

 

 

 

 

 

 

Women:

 

Rachel Collington – 200m – 35.9 (SB)

                                   Discus – 12.53 (PB)

                                   Shot Put – 6.21 (PB)

 

Natassia Dacre – Discus – 17.45m

                               Hammer – 13.94m

                               Javelin – 28.22m

 

Tiffany Dacre – 100m – 13.4

                            200m – 28.4

                            Hammer – 4.85m

 

Lyndsey Jones – 800m – 3:16.0

                              Long Jump – 3.46m

 

Kelly Laughton – 400m Hurdles – 76.8

                              Long Jump – 4.74 (PB)

                              Triple Jump – 9.75m

                              High Jump – 1.35m (PB)

                              Shot Put – 6.90m (PB)

 

Amy Phillpotts – 100m – 13.5 (SB)

                               400m – 63.1

                               Javelin – 19.10m (PB, U20R)

YAL Blackburn 5 June 2011 T&F

Horwich RMI Harriers UK Young Athletes League

Blackburn 5th June 2011

Today saw 29 young athletes of Horwich RMI Harriers face their toughest match they have ever faced! They competed against the might of Sale Harriers Manchester & Blackburn Harriers.

The athletes performed heroically and produced many sparkling performances including a Record breaking 4 x 400m Under 15 Boys relay in 4m15.80s, smashing the previous record by 9 seconds. Well done to Sam Bromley, James Lovell, Nathan Townsend and Joseph Howe.

On the day, wins were hard to come by, however, in the U17 Men, Sam Mercer won his 400m in a time of 53.40s and Jacob Thornton stormed his 1500m Steeplechase in a time of 5m00.90s. In the U15 Girls Gabrielle Whittle also stormed to victory in the 100m race with a time of 13.50s and Natassia Dacre completed a throwing hat-trick, by winning the Javelin, Discus and Shot putt.

Full results as follows:-

Under 13 Girls

Lucy Hicklin

800m               2m58.60

150m               24.10

Long Jump            3.07

Ellie Dacre

70m Hurdles            15.90

Long Jump            3.35

Shot                 5.42

Hannah Stephenson

70m Hurdles            17.30

800m               2m51.50

High Jump            1.15

Rebecca Mullaney

75m                 10.90

150m               22.10

High Jump            1.15

Alex Woods

75m                 11.50

Bethany Atkinson

1200m             4m19.80

Shot                 5.45

Under 13 Boys

Harvey Haworth

75m Hurdles            15.40

Long Jump            3.76

200m               31.20

Joe Charnley

100m               15.20

Shot Putt            5.92

Matthew Smith

100m               14.40

200m               29.70

Jonah Saunders

800m               3m20.50

Long Jump            3.41

High Jump            1.10

Under 15 Girls

Laura Taylor

75m Hurdles            12.40

100m               13.80

Long Jump            4.48

Sophie Williams

200m               28.80

Lucy Philpotts

800m               2m48.10

Shot putt            3.99

Long jump            3.39

Rebecca Carter

200m               31.70

Phoebe Howe

800m               2m28.70

Discus              10.18

Natassia Dacre

Discus              16.90

Shot                   7.35

Javelin             26.39

Gabrielle Whittle

100m               13.50

High Jump            1.25

75m Hurdles            13.30

Victoria Thorp

High Jump            1.15

Isobel Faulkner

1500m             5m56.40

Under 15 Boys

Joseph Howe

800m               2m13.10

400m               61.90

High Jump            1.40

Noah Saunders

100m               13.20

200m               26.80

Discus              14.45

James Lovell

100m               13.30

200m               27.20

Long Jump            4.53

Nathan Townsend

1500m             4m56.20

Shot putt            4.70

Long jump            3.66

Sam Bromley

400m               57.60

Shot                 8.98

Under 17 men

Sam Mercer

400m               53.40

Declan Snape

100m               12.00

200m               25.00

Long jump            4.46

Jacob Thornton

1500m S/Chase 5m00.90

Long Jump            3.94

Jack Shaw

100m               12.80

200m               26.20

Under 17 women

Beth Miller

100m               13.40

200m               28.00

Shot                 6.62

Relays

U15G 4 x 100m

Rebecca Carter/Sophie Williams/Laura Taylor/Gabrielle Whittle              56.20

U15B 4 x 400m

Sam Bromley/James Lovell/Nathan Townsend/Joseph Howe                    4m15.80

U13G 4x 100m

Ellia Dacre/Rebecca Mullaney/Alex Woods/Bethany Atkinson                    59.80

U13B 4x 100m

Jonah Saunders/Harvey Haworth/Joe Charnley/Matthew Smith                      61.20

Mark Dacre

Horwich RMI Harriers & AC 05/06/2011

Laura and Natassia – County Champions 2011

Greater Manchester & Lancashire County Athletics Championships

Congratulations to Laura Taylor and Natassia Dacre who both became 2011 County Champions.

Lancashire County Athletics Championships

Laura Taylor of Horwich RMI Harriers had a successful weekend and became County Champion in the Under 15 Girls 75m Hurdles race at the Lancashire championships, Blackpool. Despite hitting three hurdles, Laura still powered through to win the event in strong winds with a time of 12.40s. Laura then backed this up with a third place in the 100m in a new personal best time.

Also in the medals was Sophie Williams who threw a 2nd place in the U15 girls Javelin whilst in the Senior Men, Gary Priestly had a solid run to finish 3rd in the 1500m.

Greater Manchester County Athletics Championships

Natassia Dacre of Horwich RMI Harriers became the County Champion in the Under 15 Girls Javelin at the Greater Manchester Athletic County Championships with a tremendous throw of 31.73m and gaining a Grade 1 ranking performance. In difficult blustery conditions, Natassia threw her lifetime’s best throw.

In the Under 13 boys Javelin event, Jonah Saunders also threw his personal best of 23.99m to break the Club Record and gain silver medal position. Jonah also came 3rd in Discus.

Ellie Dacre performed well by finishing 2nd in the Under 13 girls Javelin and 3rd in the Shot Putt.

There were also excellent performances from Amy Philpotts in the under 20 women securing 2nd place in the 200m and 400m races. Ola Abidogan, under 20 men, also gained 2nd place in his 100m race and 3rd in the 200m.

Mike Houghton came 2nd in the senior men’s long jump with a leap of 5.58m

Full results :-

Lancashire County Championships

Seniors

Gary Priestly

1500m             4.20.20            3rd

U 20’s

Zac Howe

800m               2.09.5

1500m             4.21.7

U 17’s

Declan Snape

100m               12.0

200m               24.3

Jacob Thornton

1500m             4.31.2

Under 15’s

Laura Taylor

100m               13.2                 3rd

75 m Hurdles            12.4                 1st

Gabrielle Whittle

100m               13.8

300m               47.8

Long Jump             4.43m

Sophie Williams

100m               14.1

200m               28.8

300m               45.9

High Jump            1.25m

Javelin             20.44m            2nd

Phoebe Howe

800m               2.35.1

1500m             5.07.0

Nathan Townsend

800m               2.32.0

1500m             4.54.8

Long Jump            3.96m

Joseph Howe

800m               2.18.8

1500m             4.47.9

Greater Manchester County Championship

Senior

Mike Houghton

Long Jump            5.58m              2nd

Under 20’s

Ola Abidogun

100m               11.65               2nd

200m               23.67               3rd

Amy Philpotts

200m               27.84               2nd

400m               62.70               2nd

Under 17

Beth Miller

100m               13.30

Young Athletes League – Macclesfield 8 May 2011

Horwich RMI Harriers UK Young Athletes League

31 young stars FROM Horwich RMI Harriers & AC turned out at Macclesfield last weekend and performed magnificently at their first UK Young Athletes League meeting of the year in the regional “Premiership” division match.

After gaining promotion last year to the top flight, this was always going to be a tough match versus West Cheshire and Warrington. But our local athletes performed very well with many personal and season’s bests. There were also some great debut performances on hand too.

Declan Snape, under 17 men, won both the 100m and 200m in quick times of 12.10 and 25.20 respectively, whilst Beth Miller stormed to victory in her under 17 women 100m with 13.10. Laura Taylor flew majestically over the 75m Hurdles for under 15 girls with a great time of 11.90s, which is a Grade 1 performance.

Elsewhere in the Under 15 Girls, Martha Gill won the High Jump with 1.35m and Natassia Dacre won the Javelin with a throw of 24.95m and Grace Shelmerdine jumped 4.63m to win the long jump.

In the Under 15 boys, James Lovell won the long jump with a leap of 4.91m. For the under 13 boys, James Yearn won the shot putt and the Under 13 Boys won the 4 x 100m relay.

Full results as follows:-

Under 13 Girls

Emily Shelmerdine

70m Hurdles            13.90

1200m             4m35.50

Long Jump            3.80

Ellie Dacre

70m Hurdles            15.00

Long Jump            3.38

Shot                 6.40

Hannah Stephenson

800m               2m59.40

Rebecca Mullaney

75m                 10.70

150m               21.80

Caitlin Whitehead

75m                 11.2

150m               22.90

Shot                 5.47

Under 13 Boys

Harvey Haworth

75m Hurdles            14.90

800m               2m58.30

200m               30.10

William Hart

75 m Hurdles            18.20

800m               3m00.30

Long Jump            3.63

Matthew Smith

100m               14.10

200m               29.80

Long Jump            3.66

James Yearn

100m               14.10

Shot                 6.85

Harrison Barker-Smith

1500m             5m56.80

Jonah Saunders

1500m             7m01.10

Shot                 4.39

Under 15 Girls

Laura Taylor

75m Hurdles            11.90

100m               13.40

Long Jump            4.56

Sophie Williams

75m Hurdles            18.90

200m               28.30

Lucy Philpotts

800m               2m49.60

200m               30.40

Lucy Keating

800m               3m15.10

Grace Shelmerdine

100m               13.80

Long Jump            4.63

Phoebe Howe

1500m             5m15.00

Natassia Dacre

Discus             18.15

Shot                 6.98

Javelin             24.95

Katie Bridge

Discus             11.83

Shot                 5.21

Javelin             12.53

Martha Gill

High Jump            1.35

Under 15 Boys

Joseph Howe

800m               2m22.20

High Jump            1.45

Noah Saunders

100m               12.80

200m               26.50

James Lovell

100m               13.00

200m               27.20

Long Jump            4.91

Nathan Townsend

1500m             5m00.10

400m               69.50

Jonathan Powis

1500m             5m19.40

400m               68.00

Shot                 5.85

Adam Ault

Javelin             7.79

Discus             8.95

Under 17 men

Matthew Ault

800m               2m30.70

High Jump            1.55

Shot                 9.11

Declan Snape

100m               12.10

200m               25.20

400m               58.70

Jacob Thornton

1500m             4m36.00

1500m S/Chase 5m19.20

Long Jump            4.62

Under 17 women

Beth Miller

100m               13.10

Shot                 6.62

Ellen Warburton

100m               13.60

Long Jump            4.63

Relays

U15G 4 x 100m

Phoebe Howe/Grace Shelmerdine/Sophie Williams/Laura Taylor                       57.60

U15B 4 x 100m

Noah Saunders/Jonathan Powis/Nathan Townsend/Joseph Howe                    56.20

U13G 4x 100m

Ellia Dacre/Caitlin Whitehead/Emily Shelmerdine/Rebecca Mullaney            61.00

U13B 4x 100m

Jonah Saunders/James Yearn/William Hart/Matthew Smith                           61.20

Mark Dacre

Horwich RMI Harriers & AC

8 May 2011

ATHLETICS GALORE

PhoebeATHLETICS GALORE

The 2010 Track & Field season is now well under way for Horwich RMI Harriers, with 3 meetings held over the weekend at Wigan, Warringtonand Trafford. There were plenty of Personal Bests, Club Records and Medals won!

Starting with the Primary League held at Wiganon Friday 16th April, Horwich Harriers turned out 20 young Athletes to take part in this annual event, supported by Chorley Harriers and against Wigan Harriers.

There were some fantastic races and performances on the night, including 2 new young high jumpers, Penny Townsend, on her debut, who won the Yr 2-4 Girls category with a new Club Record of 0.95m and Mackenzie Dacre winning the Yr 2-4 Boys event. Isobel Dean won the triple with Soft Javelin, 75m and 600m.

For the Yr 5&6 Girls, there were great runs from Emily Shelmerdine and Alana McClarence. Whilst for the Boys Yr 5& 6, there was a lightning run from Troy Cross, who won the 75m sprint at 10.90s and the Shot was won by James Yearn with a tremendous putt of 6.34m.

On Saturday 17th April, several Horwich Harriers turned out at “sunny” Warringtonand won a few medals. Notable performances were made by Zac, Joseph and Phoebe Howe in the 1500m. All of them achieving personal bests and/or winning medals, with Phoebe breaking the club record with a time of 5m14.40s for the Under 13 girls.

Natassia Dacrewon the Under 15’s Girls Javelin with a throw of 22.22m, whilst Mackenzie Dacre came 2nd in the Under 11 Boys Cricket Ball throw.

There were also great performances made by Ellie Twist and Shannon McClarence on the Track.

Finally, at Trafford, Manchesteron the Sunday 18th April, an open meeting was held, where Nathan Townsend turned out with a fantastic run over 800m and a great Long Jump of 3.87m for the Under 13 Boys.

Full results as follows:-

WiganPrimary League Meeting 1 – 16th April 2010

Yr2-4 Girls

Isobel Dean                  75m                 12.20s

                                    600m               2m13.40s

                                    Soft Javelin       7.39m

Ella Price                      600m               2m19.9s

                                    Soft Javelin       5.67m

Penny Townsend          75m                 14.20s

                                    600m               2m41.90s

                                    High Jump        0.95m

Esme Critchley          75m                 15.30s

                                    Soft Javelin       4.78m

 Caitlin Howcroft           600m               2m49.90s

  Yr 2-4 Boys

 James Keating              75m                 12.80s

                                    600m               2m24.60s

                                    Soft Javelin       10.03m

 Sam Twist                    75m                 13.0s

                                    600m               2m28.5s

                                    Soft Javelin       5.60m

 Dominic Braund            75m                 13.2s

                                    High Jump        0.80m

                                    Soft Javelin       8.05m

 Mackenzie Dacre         High Jump        0.97m

                                    Soft Javelin       8.69m

 

Yr 5-6 Girls

 

Emily Shelmerdine        75m                 11.6s

                                    600m               2m04.5s

                                    Long Jump       3.52m

 

Alana McClarence        75m                 11.7s

                                    600m               2m16.1s

                                    Long Jump       3.03m

 

Ellie Dacre                    75m                 12.4s

                                    600m               2m30.4s

                                    Long Jump       2.90m

 

Lauren Halsall               75m                 12.4s

                                    600m               2m38.4s

                                    Long Jump       2.32m

                                    Shot putt          4.55m

 

Shannon McClarence   75m                 12.6s

                                    600m               2m16.6s

                                    Long Jump       2.62m

 

 

 

Ellie Twist                     75m                 13.4s

                                    600m               2m38.1s

                                    Long Jump       2.74m

 

Yr 5-6 Boys

 

Troy Cross                   75m                 10.9s

                                    600m               2m17.9s

                                    Long Jump       3.35m

 

James Yearn                 75m                 11.2s

                                    600m               2m08.8s

                                    Long Jump       3.26m

                                    Shot Putt          6.34m

 

Matthew Smith75m                 11.2s

                                    Shot Putt          4.33m

 

William Hart                 75m                 11.3s

                                    600m               2m07.5s

                                    Long Jump       3.16m 

                                    Shot Putt          4.61m

 

Matthew Stocks           75m                 11.8s

                                    Long Jump       3.19m

                                    Shot Putt          5.22m

 

 

WarringtonOpen Medal Meeting – 17th April 2010

 

Under 11 Girls

 

Ellie Twist                     75m                 13.6s

                                    150m               28.0s

                                    Long Jump       2.88m

 

Shannon McClarence   75m                 12.6s

                                    600m               2m24.6s

                                    Long Jump       2.46m

 

Under 11 Boys

 

Mackenzie Dacre         600m               2m23.1s

                                    Cricket Ball      23.38m

 

Under 13 Girls

 

Alana McClarence        75m                 12.2s

                                    150m               24.5s

                                    Long Jump       3.15m

 

Phoebe Howe              1500m             5m14.4s

 

 

Under 15 Girls

 

Natassia DacreJavelin              22.22m

 

Under 15 Boys

 

Joseph Howe               1500m             4m52.6s

 

Under 17 Boys

 

Zac Howe                    1500m             4m28.9s

 

 

Trafford Open – 18th April 2010

 

Under 13 Boys

 

Nathan Townsend        800m               2m32.2s

                                    Long Jump       3.87m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mark Dacre

Horwich RMI Harriers & AC

19/04/2010