Top of the League for the Track & Field team!

The young athletes ranging (Under 13 to 17 years of age) from Horwich RMI Harriers & AC have produced a magnificent result by finishing top of the league in the Division 1 North West of the National Young Athletics League 2010.

Horwich were crowned Champions after their fantastic efforts at the final athletics match held at Mount Stadium, South Sheffield on Sunday 18th July 2010. Horwich finished with 2222 points ahead of 8 other North West teams with their nearest rivals Lancaster & Morecambe, who finished second with 1929 points.

This now means Horwich RMI Harriers will be promoted to the highest level attainable in the National Young Athletes League in 2011 i.e. the Northern Premiership West, which will include top clubs like Sale Harriers Manchester, Liverpool Harriers, Blackpool and Preston etc.

45 athletes turned up for the meeting, together with great support from the parents and helpers. There were many new personal bests, plus a few new club records and Grade 1 achievements. Some of the highlights included Grade 1 standards by Sam Mercer in the under 15 boys, who ran a blistering 400m with a time of 53.30s and Sophie Williams in the under 13 girls with a Shot Putt of 8.34m.

New Club Records were also achieved in the under 13 girls 1200m by Phoebe Howe with 4m03.4s and under 13 boys 1500m by Nathan Townsend with 5m00.2s.

Amy Phillpotts ran well in the under 17 girls 300m in 44.90s and has notably competed in virtually all of the young athlete league matches since 2004, which is a tremendous achievement. There was a Club record in the under 15 Boys 4 x 400m relay with a time of 4m24.50s ran by Joseph Howe, Luke Murphy, Oliver Bretherton and Sam Mercer.

Horwich RMI Harriers & AC now look forward to 2011 for their first time competing in the Premiership of the Young Athletes League. Horwich are always on the look out for new volunteer coaches and with the prospect of  this challenge next year, please contact the web-site contact details if interested.

Full results of the meeting at Mount Stadium on 18 July 2010 as below:-

Under 13 Girls

Alana McClarence

70mH                                      15.8

75m                                         12.5

Emily Shelmerdine

70mH                                      15.9

800m                                       2m56.3

Lauren Ryder

75m                                         11.6

150m                                       22.6

Sophie Williams

150m                                       22.7

Long Jump                              3.86m  Grade 4

Shot Putt                                 8.34m Grade 1

Phoebe Howe

1200m                                     4m03.4 Grade 2 Club Record

High Jump                               1.10m

Lucy Phillpotts

800m                                       2m50.0

Bethany Atkinson

1200m                                     4m32.0

Lucy Keating

High Jump                               1.10m

Grace Shelmerdine

Long Jump                              3.74m

Ellie Dacre

Shot Putt                                 4.65m

U13 Girls  4 x 100m Relay     59.1 1st

Lucy Phillpotts

Grace Shelmerdine

Lauren Ryder

Lucy Keating

Under 13 Boys

Sam Dean

800m                                       2m54.9

Joe Picton

800m                                       2m58.8

Shot Putt                                 6.90m  Grade 4

Izaak Dickinson

75mH                                      15.9

High Jump                               1.20m

James Stevenson

75mH                                      18.1

High Jump                               1.20m

James Lovell

100m                                       14.5

200m                                       29.2 Grade 4

Long Jump                              4.18m Grade 4

Troy Cross

100m                                       15.9

Nathan Townsend

1500m                                     5m00.2 Grade 3 Club Record

Long Jump                              2.87m

Jonathan Powis

1500m                                     5m28.7

James Yearn

Shot Putt                                 6.14m

U13 Boys 4 x 100m Relay      63.0

Troy Cross

James Yearn

Nathan Townsend

James Lovell

Under 15 Girls

Kelly Sivill

800m                                       2m46.7

Long Jump                              3.28m

High Jump                               1.30m

Laura Taylor

75mH                                      15.3

100m                                       14.3

Long Jump                              4.15m

Lauren Holehouse

75mH                                      16.7

200m                                       31.4

Beth Miller

100m                                       13.9

200m                                       29.0

High Jump                               1.30m

Natassia Dacre

Discus                                     16.30m

Shot Putt                                 7.37m

Javelin                                     25.81m Grade 2

Katie Bridge

Discus                                     11.51m

Shot Putt                                 5.52m

Javelin                                     12.30m

U15 Girls 4 x 100m Relay      58.9

Katie Bridge

Lauren Holehouse

Laura Taylor

Beth Miller

Under 15 Boys

Oliver Bretherton

80mH                                      16.7

800m                                       2m42.6

400m                                       71.6

Luke Murphy

80mH                                      17.1

Shot Putt                                 7.24m

Long Jump                              4.10m

Adam Taylor

800m                                       2m46.2

Hammer                                  10.17m

Discus                                     13.80m

Noah Saunders

Hammer                                  12.51m

Javelin                                     14.69m

Discus                                     13.34m

Nathan Barlow

100m                                       14.0

200m                                       27.2

Shot Putt                                 6.38m

Joseph Howe

1500m                                     4m48.9

High Jump                               1.25m

Sam Bromley

1500m                                     5m03.7

Sam Mercer

400m                                       53.3 Grade 1 Club Record

Javelin                                     8.30m

U15 Boys 4 x 100m Relay      53.90

Noah Saunders

Nathan Barlow

Adam Taylor

Sam Mercer

U15 Boys 4 x 400m Relay      4m24.5  Club Record

Joseph Howe

Luke Murphy

Oliver Bretherton

Sam Mercer

Under 17 Women

Amy Phillpotts

800m                                       2m37.4

300m                                       44.90

Discus                                     14.95m

Tiffany Dacre

100m                                       14.10

Hammer                                  10.18m

Triple Jump                             7.68m

Laura Bannister

300mH                                    63.3

High Jump                               1.35m

Triple Jump                             9.01m

Rebekah Atkinson

1500m                                     5m12.8

Javelin                                     10.80m

U17 Women 4 x 100m Relay 55.80

Amy Phillpotts

Rebekah Atkinson

Laura Bannister

Tiffany Dacre

Under 17 Men

Jordan Murphy

800m                                       2m25.2

Shot Putt                                 8.46m

Matthew Ault

800m                                       2m26.0

High Jump                               1.50m

Javelin                                     20.36m

Jack Bannister

100m                                       13.20

200m                                       26.60

Shaun Palmer

100m                                       13.60

Long Jump                              4.60m

Zachary Howe

1500m                                     4m35.60

400m                                       60.30

Hammer                                  17.51m

Jacob Thornton

1500m                                     4m37.10

Javelin                                     7.14m

Triple Jump                             8.59m

Lewis Bretherton

3000m                                     11m17.00

Discus                                     11.78m

Lewis Peacock

Long Jump                              4.94m

Triple Jump                             10.98m

Shot Putt                                 7.79m

U17 Men 4 x 100m Relay       52.3

Zachary Howe

Jordan Murphy

Lewis Peacock

Shaun Palmer

This entry was posted in Frontpage, Track and Field. Bookmark the permalink.

Leave a Reply