Young Athletes League – Macclesfield 8 May 2011

Horwich RMI Harriers UK Young Athletes League

31 young stars FROM Horwich RMI Harriers & AC turned out at Macclesfield last weekend and performed magnificently at their first UK Young Athletes League meeting of the year in the regional “Premiership” division match.

After gaining promotion last year to the top flight, this was always going to be a tough match versus West Cheshire and Warrington. But our local athletes performed very well with many personal and season’s bests. There were also some great debut performances on hand too.

Declan Snape, under 17 men, won both the 100m and 200m in quick times of 12.10 and 25.20 respectively, whilst Beth Miller stormed to victory in her under 17 women 100m with 13.10. Laura Taylor flew majestically over the 75m Hurdles for under 15 girls with a great time of 11.90s, which is a Grade 1 performance.

Elsewhere in the Under 15 Girls, Martha Gill won the High Jump with 1.35m and Natassia Dacre won the Javelin with a throw of 24.95m and Grace Shelmerdine jumped 4.63m to win the long jump.

In the Under 15 boys, James Lovell won the long jump with a leap of 4.91m. For the under 13 boys, James Yearn won the shot putt and the Under 13 Boys won the 4 x 100m relay.

Full results as follows:-

Under 13 Girls

Emily Shelmerdine

70m Hurdles            13.90

1200m             4m35.50

Long Jump            3.80

Ellie Dacre

70m Hurdles            15.00

Long Jump            3.38

Shot                 6.40

Hannah Stephenson

800m               2m59.40

Rebecca Mullaney

75m                 10.70

150m               21.80

Caitlin Whitehead

75m                 11.2

150m               22.90

Shot                 5.47

Under 13 Boys

Harvey Haworth

75m Hurdles            14.90

800m               2m58.30

200m               30.10

William Hart

75 m Hurdles            18.20

800m               3m00.30

Long Jump            3.63

Matthew Smith

100m               14.10

200m               29.80

Long Jump            3.66

James Yearn

100m               14.10

Shot                 6.85

Harrison Barker-Smith

1500m             5m56.80

Jonah Saunders

1500m             7m01.10

Shot                 4.39

Under 15 Girls

Laura Taylor

75m Hurdles            11.90

100m               13.40

Long Jump            4.56

Sophie Williams

75m Hurdles            18.90

200m               28.30

Lucy Philpotts

800m               2m49.60

200m               30.40

Lucy Keating

800m               3m15.10

Grace Shelmerdine

100m               13.80

Long Jump            4.63

Phoebe Howe

1500m             5m15.00

Natassia Dacre

Discus             18.15

Shot                 6.98

Javelin             24.95

Katie Bridge

Discus             11.83

Shot                 5.21

Javelin             12.53

Martha Gill

High Jump            1.35

Under 15 Boys

Joseph Howe

800m               2m22.20

High Jump            1.45

Noah Saunders

100m               12.80

200m               26.50

James Lovell

100m               13.00

200m               27.20

Long Jump            4.91

Nathan Townsend

1500m             5m00.10

400m               69.50

Jonathan Powis

1500m             5m19.40

400m               68.00

Shot                 5.85

Adam Ault

Javelin             7.79

Discus             8.95

Under 17 men

Matthew Ault

800m               2m30.70

High Jump            1.55

Shot                 9.11

Declan Snape

100m               12.10

200m               25.20

400m               58.70

Jacob Thornton

1500m             4m36.00

1500m S/Chase 5m19.20

Long Jump            4.62

Under 17 women

Beth Miller

100m               13.10

Shot                 6.62

Ellen Warburton

100m               13.60

Long Jump            4.63

Relays

U15G 4 x 100m

Phoebe Howe/Grace Shelmerdine/Sophie Williams/Laura Taylor                       57.60

U15B 4 x 100m

Noah Saunders/Jonathan Powis/Nathan Townsend/Joseph Howe                    56.20

U13G 4x 100m

Ellia Dacre/Caitlin Whitehead/Emily Shelmerdine/Rebecca Mullaney            61.00

U13B 4x 100m

Jonah Saunders/James Yearn/William Hart/Matthew Smith                           61.20

Mark Dacre

Horwich RMI Harriers & AC

8 May 2011

Leave a Reply